O mně

Jmenuji se Hanka a provedu vás světem nevidomých a zrakově postižených.

V deseti letech jsem si poprvé nasadila brýle, tehdy s půl dioptriemi na každém oku. Nikdo v té době netušil, jak moc se můj život za pouhých osm let změní.

Dnes je tomu již třicet let, kdy se projevilo genetické onemocnění sítnice a téměř úplně mě připravilo o zrak. Zrakové postižení jsem přijala jako součást svého života. Překážky, které mi staví do cesty, beru jako výzvy. Ráda hledám způsoby, jak mohu dělat vše, co chci a co mě baví. Díky technickému pokroku je život zrakově postižených lehčí. Rozvoj kompenzačních pomůcek a asistivních technologií umožňuje lidem s těžkým zrakovým postižením i lidem nevidomým stále více aktivit bez dopomoci druhých.  Přesto je správná pomoc okolí pro všechny lidi s jakýmkoli postižením velmi důležitá. Všímavost a ochota pomoci společně bourají nejen fyzické bariéry, ale také ty sociální.

Pomoc zrakově postiženým se stala smyslem mého života. Pracuji v sociálních službách, jsem kouč osobního rozvoje a lektor asistivních technologií pro zrakově postižené. Prostřednictvím besed na základních a středních školách pomáhám vychovávat tolerantní a vstřícnou generaci schopnou správně komunikovat s nevidomými a pomoci těm, kteří měli v životě méně štěstí. Čerpám ze svých vlastních zkušeností, ze zkušeností mých klientů i z metodických materiálů a besedy vždy přizpůsobuji věku účastníků. Baví mě interakce s dětmi i dospělými a věřím, že má práce přispívá k rozvoji tolerance k jinakosti a odstranění strachu z ní.

Pojďte se mnou na chvíli zavřít oči a otevřít se novému poznání na Smyslů-plné besedě. Těším se na vás!

Hanka Petrová